ასეულობით მიწისძვრა ერთ კვირაში - ვითარება სანტორინიზე, რომელიც ხალხისგან დაიცალა
2025 წლის 28 იანვრიდან სანტორინის კუნძულზე სეისმური აქტივობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა. ბოლო ათი დღის განმავლობაში დაფიქსირდა 7,700-ზე მეტი მიწისძვრა, რომელთა სიმძლავრე 3-დან 5.2 მაგნიტუდამდე მერყეობს. ყველაზე ძლიერი ბიძგი 5.2 მაგნიტუდის იყო და ის 6 თებერვალს, ადგილობრივი დროით 21:10 საათზე მოხდა.
სეისმური აქტივობის გამო, კუნძული 10,000-მდე ადამიანმა დატოვა. უსაფრთხოების ზომებიდან გამომდინარე, დაიხურა სკოლები და მოსახლეობას ურჩიეს, თავი შეიკავონ ხალხმრავალი შეკრებებისგან. ზოგიერთი მაცხოვრებელი ღამეს ავტომობილებში ათევს.
სეისმოლოგების განცხადებით, ბიძგები, შესაძლოა, რამდენიმე კვირის განმავლობაში გაგრძელდეს. საბერძნეთის ხელისუფლებამ კუნძულზე საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა, რომელიც 3 მარტამდე გაგრძელდება. სეისმოლოგები აქტიურად აკვირდებიან სიტუაციას და მოსახლეობას მოუწოდებენ სიფრთხილისკენ.
სანტორინი მდებარეობს ელინურ ვულკანურ რკალზე, სადაც ბოლო ამოფრქვევა 1950-იან წლებში მოხდა. 1956 წელს კუნძულ ამორგოსთან 7.7 მაგნიტუდის მიწისძვრამ მნიშვნელოვანი ზიანი მიაყენა სანტორინისაც. მაშინ 53 ადამიანი დაიღუპა, 100-ზე მეტი დაშავდა და 500-ზე მეტი სახლი დაინგრა.
მიმდინარე მოვლენები კუნძულის მაცხოვრებლებისა და ტურისტებისთვის სერიოზულ გამოწვევას წარმოადგენს. მოსახლეობა და ხელისუფლება აქტიურად მუშაობენ უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად და სიტუაციის მონიტორინგზე.