ტყის ხანძრები წინასწარ პროგნოზირებადი გახდება? – მეცნიერების ახალი პროგნოზი
შეუძლია თუ არა კლიმატის მონაცემებს დახმარება გაგვიწიოს ხანძრის გავრცელების შემცირებაში? სტრატეგიული ტყის ხანძრის ანალიტიკოსის, მარკ კასტეინუს აზრით, 20 წლის წინ წარმოუდგენელი მიწისქვეშა ხანძრები დღეს რეალობად იქცა.
არაბეთის ნახევარკუნძულიდან მონღოლეთის, ჩინეთისა და რუსეთის აღმოსავლეთ ნაწილში გადაჭიმულ უზარმაზარ ზოლში ტემპერატურა რამდენიმე გრადუსით გაიზარდა. კიდევ ერთი ცხელი წერტილი არის სვალბარდის არქიპელაგში.
forest-fire-432870-640-1620134189.jpg
როგორ ვიწინასწარმეტყველოთ ტყის ხანძრები?
ჩვენ ვიცით, რომ პლანეტის გახურებისას, ზოგიერთ რაიონში იზრდება ხანძრის გაჩენის რისკი, რასაც სიცოცხლის მოსპობა და ქონების განადგურება მოჰყვება.
ამ რისკის უკეთ მართვის მიზნით, მეხანძრეები და კლიმატის მეცნიერები ახლა ერთად მუშაობენ პროგნოზირების ახალ ინტელექტუალურ სისტემაზე.
კატალონიის სახანძრო ექსპერტი, მარკ კასტეინუ ამბობს, რომ ხანძარი მუდმივად განახლებადია. ცვლილებები ნაწილობრივ გამოწვეულია თბილი კლიმატით, ზამთრის არც ისე ცივი ამინდებითა და ტყის არაეფექტური მართვით. ამ ფაქტორების გათვალისწინებით, მეცნიერები ქმნიან სისტემას, რომლის მეშვეობითაც შეეცდებიან მოსალოდნელი კატასტროფების თავიდან აცილებას. „ხანძარი არ გაქრება, მაგრამ ზიანი მაინც შეიძლება შეიზღუდოს“ – აცხადებს მარკ კასტეინუ.