1 EUR 2.9890 2.9848 -0.14%
100 RUB 3.2460 3.2640 0.55%
როგორ უნდა მოიქცეთ გაზაფხულზე, თუ არტერიული წნევა გაწუხებთ
გაზაფხულზე, მაღალი არტერიული წნევის ანუ ჰიპერტენზიის მქონე ადამიანებმა განსაკუთრებული ყურადღება უნდა მიაქციონ ჯანმრთელობას, რადგან სეზონური ცვლილებები და ტემპერატურის მერყეობა გავლენას ახდენს გულ-სისხლძარღვთა სისტემაზე. აი, რა უნდა გაითვალისწინოთ, თუ თქვენ ან თქვენი ოჯახის წევრს მაღალი წნევა გაწუხებთ.
კვების რეჟიმი
• მარილის შემცირება – ნატრიუმი ზრდის წნევას, ამიტომ საკვებში მარილის გამოყენება უნდა შეიზღუდოს.
• ბოსტნეული და ხილი – კალიუმით მდიდარი პროდუქტები (ბანანი, ისპანახი, კარტოფილი) ადამიანებს ეხმარება წნევის კონტროლში.
• კოფეინის და ალკოჰოლის შეზღუდვა – ალკოჰოლი და კოფეინი წნევის მატებას უწყობს ხელს.
• სითხის ბალანსი – საკმარისი წყლის მიღება მნიშვნელოვანია, თუმცა ძალიან ბევრი სითხეც არ უნდა მიიღოთ, განსაკუთრებით თუ თირკმლის პრობლემები გაქვთ.
ფიზიკური აქტივობა
• სასურველია მსუბუქი ვარჯიში, სეირნობა სუფთა ჰაერზე (მაგრამ ტემპერატურის მკვეთრი ცვლილებების გათვალისწინებით). ინტენსიური ვარჯიში, რომელიც გულის დატვირთვას ზრდის, სასურველია, რომ თავიდან აიცილოთ.
სტრესის მართვა
• ამინდის ცვლილება ნერვულ სისტემაზე განსაკუთრებულად მოქმედებს. ამიტომ აუცილებელია საკმარისი ძილი და დასვენება. რეკომენდებულია სუნთქვითი ვარჯიშების გამოყენება სტრესის შესამცირებლად.
დაბოლოს, არ დაგავიწყდეთ წნევის რეგულარული მონიტორინგი და დროული კონსულტაცია ექიმთან.