1 USD | 2.7648 | 2.7632 | -0.06% |
1 EUR | 2.9890 | 2.9848 | -0.14% |
100 RUB | 3.2460 | 3.2640 | 0.55% |
მჟავა წვიმა წარმოიქმნება მაშინ, როდესაც ინდუსტრიული დაბინძურების შედეგად გამოყოფილი გოგირდის ორჟანგი და აზოტის ოქსიდი ატმოსფეროში წყლის ორთქლს ერევიან. მჟავა წვიმის მოსვლა ანადგურებს და კლავს მცენარეებსა და ცხოველებს. ასევე, მჟავა წვიმა ჩაედინება მდინარეებსა და ტბებში, წამლავს მინდვრებს და კლავს ყველა ცოცხალ არსებას. მეცნიერების მტკიცებით, რამდენიმე წელიწადში, მჟავა წვიმის შედეგად, მხოლოდ ამერიკასა და კანადაში ათასობით ტბა ბიოლოგიურად მკვდარი იქნება.
ატმოსფეროს ბუნებრივი ბალანსის დარღვევა რა თქმა უნდა დიდ ზიანს მიაყენებს ჩვენს სამყაროს. წყლის რესურსების დაბინძურება კი გამოიწვევს სხვადასხვა დაავადების ეპიდემიებს.
რაში შეიძლება ვიპოვოთ გამოსავალი? - ბევრ ქვეყანაში უკვე განვითარდა ენერგიის ალტერნატიული წყაროები, როგორიც არის ქარი და მზის ენერგია. თუმცა საწვავის შეცვლამდე ჯერ კიდევ შორია. ასევე, იმართება ძალიან ბევრი კამპანია სამყაროს უკეთესობისკენ შესაცვლელად, მათ შორის, ხეების დარგვა, ბუნებრივი ბალანსის აღსადგენად.