პოლუსების 4 მეტრიანი გადაადგილება – გლობალური დათბობის კიდევ ერთი შედეგი
ადამიანის საქმიანობა გავლენას ახდენს თუნდაც ყველაზე ურყევზე. ბოლოდროინდელმა გამოკვლევებმა აჩვენა, რომ მყინვარების მასიური დნობა, გლობალური დათბობის გამო, დედამიწის ბრუნვის ღერძებში ძვრებს იწვევს.
პროცესი 90-იან წლებში დაიწყო. მყინვარმა მილიარდობით ტონა ყინული დაკარგა. ამან კი გამოიწვია პოლუსის 4 მეტრით გადაადგილება.
ice-3834632-640-1619699571.jpg
ფაქტია, რომ პლანეტის ჩრდილოეთ და სამხრეთ პოლუსებს არ აქვთ მკაფიოდ ფიქსირებული პოზიცია. ამიტომ, მათზე გავლენას ამინდის ცვლილება და მასის არასწორი გადანაწილება.
მყინვარების გარდა, მიწისქვეშა წყლის ამოტუმბვამ შეიძლება გავლენა მოახდინოს პოლუსის მოძრაობაზე. მხოლოდ ბოლო 50 წლის განმავლობაში, ადამიანებმა დედამიწიდან ამოიღეს 18 ტრილიონი ტონა წყალი. შედეგად, გამოყენებული წყალი შედის ზღვაში, რაც გავლენას ახდენს დედამიწის მასის გადანაწილებაზე.
კვლევამ აჩვენა, რამდენად ძლიერია ადამიანის გავლენა ბუნებაზე. შედეგად, მივიღეთ არამარტო 4 მეტრიანი გადაადგილება, არამედ ტროპიკული სარტყელის მოძრაობაც.